Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountTT Electronics/Welwyn WRM0204C-160RFI
WRM0204C-160RFI
5S-WRM0204C-160RFI
WRM0204C-160RFI
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 0204
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:WRM
Resistance (Ohms):160
Tolerance:?à1%
Power (Watts):"0.25W, 1/4W"
Composition:Metal Film
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:?à50ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 125??C
Package / Case:"MELF, 0204"
Size / Dimension:"0.061"" Dia x 0.146"" L (1.55mm x 3.70mm)"