RT0805BRC072K4L
5S-RT0805BRC072K4L
RT0805BRC072K4L
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
| Series: | RT |
| Resistance (Ohms): | 2.4k |
| Tolerance: | ?à0.1% |
| Power (Watts): | "0.125W, 1/8W" |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ?à15ppm/??C |
| Temperature Coefficient: | -55??C ~ 155??C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | "0.079"" L x 0.049"" W (2.00mm x 1.25mm)" |
| Height - Seated (Max): | "0.024"" (0.60mm)" |