Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE130K
RNCS1206BKE130K
5S-RNCS1206BKE130K
RNCS1206BKE130K
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 1206
Series:RNCS
Resistance (Ohms):130k
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.125W, 1/8W"
Composition:Thin Film
Features:"Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant"
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:"0.120"" L x 0.061"" W (3.05mm x 1.55mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"