Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCS0805BKE750R
RNCS0805BKE750R
5S-RNCS0805BKE750R
RNCS0805BKE750R
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:RNCS
Resistance (Ohms):750
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.1W, 1/10W"
Composition:Thin Film
Features:"Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant"
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:"0.079"" L x 0.049"" W (2.00mm x 1.25mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"