Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE499K
RNCS0603BKE499K
5S-RNCS0603BKE499K
RNCS0603BKE499K
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/16W 0603
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:RNCS
Resistance (Ohms):499k
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.063W, 1/16W"
Composition:Thin Film
Features:"Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant"
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:"0.061"" L x 0.031"" W (1.55mm x 0.80mm)"
Height - Seated (Max):"0.022"" (0.55mm)"