Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCS0402BKE21K0
RNCS0402BKE21K0
5S-RNCS0402BKE21K0
RNCS0402BKE21K0
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:RNCS
Resistance (Ohms):21k
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.063W, 1/16W"
Composition:Thin Film
Features:"Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant"
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:"0.039"" L x 0.020"" W (1.00mm x 0.50mm)"
Height - Seated (Max):"0.014"" (0.35mm)"