Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCF2010BTE5K60
RNCF2010BTE5K60
5S-RNCF2010BTE5K60
RNCF2010BTE5K60
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/3W 2010
Series:RNCF
Resistance (Ohms):5.6k
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.333W, 1/3W"
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Size / Dimension:"0.193"" L x 0.094"" W (4.90mm x 2.40mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"