Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE59R0
RNCF1206BKE59R0
5S-RNCF1206BKE59R0
RNCF1206BKE59R0
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/4W 1206
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:RNCF
Resistance (Ohms):59
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.25W, 1/4W"
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:"0.120"" L x 0.061"" W (3.05mm x 1.55mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"