Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE2K10
RNCF0805BKE2K10
5S-RNCF0805BKE2K10
RNCF0805BKE2K10
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:RNCF
Resistance (Ohms):2.1k
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.125W, 1/8W"
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:?à25ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:"0.079"" L x 0.049"" W (2.00mm x 1.25mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"