Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RMCF0603FT82K0
RMCF0603FT82K0
5S-RMCF0603FT82K0
RMCF0603FT82K0
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:RMCF
Resistance (Ohms):82k
Tolerance:?à1%
Power (Watts):"0.1W, 1/10W"
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:"0.061"" L x 0.031"" W (1.55mm x 0.80mm)"
Height - Seated (Max):"0.022"" (0.55mm)"