Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. RHC2512FT16R9
RHC2512FT16R9
5S-RHC2512FT16R9
RHC2512FT16R9
RES SMD 16.9 OHM 1% 2W 2512
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:RHC
Resistance (Ohms):16.9
Tolerance:?à1%
Power (Watts):2W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Size / Dimension:"0.248"" L x 0.126"" W (6.30mm x 3.20mm)"
Height - Seated (Max):"0.028"" (0.70mm)"