RG1608N-560-B-T5
5S-RG1608N-560-B-T5
RG1608N-560-B-T5
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/10W 0603
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:RG
Resistance (Ohms):56
Tolerance:?à0.1%
Power (Watts):"0.1W, 1/10W"
Composition:Thin Film
Features:"Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200"
Temperature Coefficient:?à10ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:"0.063"" L x 0.031"" W (1.60mm x 0.80mm)"
Height - Seated (Max):"0.020"" (0.50mm)"