RG1005N-2940-D-T10
5S-RG1005N-2940-D-T10
RG1005N-2940-D-T10
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/16W 0402
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:RG
Resistance (Ohms):294
Tolerance:?à0.5%
Power (Watts):"0.063W, 1/16W"
Composition:Thin Film
Features:"Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200"
Temperature Coefficient:?à10ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:"0.039"" L x 0.020"" W (1.00mm x 0.50mm)"
Height - Seated (Max):"0.016"" (0.40mm)"