PE0805DRF070R007L
5S-PE0805DRF070R007L
PE0805DRF070R007L
RES SMD 0.007 OHM 0.5% 1/8W 0805
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | PE |
| Resistance (Ohms): | 0.007 |
| Tolerance: | ?à0.5% |
| Power (Watts): | "0.125W, 1/8W" |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | "Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant" |
| Temperature Coefficient: | ?à100ppm/??C |
| Temperature Coefficient: | -55??C ~ 170??C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | "0.080"" L x 0.050"" W (2.03mm x 1.27mm)" |
| Height - Seated (Max): | "0.024"" (0.60mm)" |