PCF0402R-10KBT1
5S-PCF0402R-10KBT1
PCF0402R-10KBT1
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | PCF - Precision |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Tolerance: | ?à0.1% |
| Power (Watts): | "0.063W, 1/16W" |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ?à25ppm/??C |
| Temperature Coefficient: | -55??C ~ 125??C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | "0.039"" L x 0.020"" W (1.00mm x 0.50mm)" |
| Height - Seated (Max): | "0.022"" (0.55mm)" |