MCS1632R010FER
5S-MCS1632R010FER
MCS1632R010FER
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1632
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:MCS
Resistance (Ohms):0.01
Tolerance:?à1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:"Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety"
Temperature Coefficient:?à50ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 150??C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:"0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)"
Height - Seated (Max):"0.024"" (0.60mm)"