Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountRohm Semiconductor MCR18EZPF3160
MCR18EZPF3160
5S-MCR18EZPF3160
MCR18EZPF3160
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:MCR
Resistance (Ohms):316
Tolerance:?à1%
Power (Watts):"0.25W, 1/4W"
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:"0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"