Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountRohm Semiconductor MCR18ERTF10R0
MCR18ERTF10R0
5S-MCR18ERTF10R0
MCR18ERTF10R0
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:MCR
Resistance (Ohms):10
Tolerance:?à1%
Power (Watts):"0.25W, 1/4W"
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:"0.120"" L x 0.061"" W (3.05mm x 1.55mm)"
Height - Seated (Max):"0.026"" (0.65mm)"