Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountRohm Semiconductor MCR03ERTF5362
MCR03ERTF5362
5S-MCR03ERTF5362
MCR03ERTF5362
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:MCR
Resistance (Ohms):53.6k
Tolerance:?à1%
Power (Watts):"0.1W, 1/10W"
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:"0.063"" L x 0.031"" W (1.60mm x 0.80mm)"
Height - Seated (Max):"0.022"" (0.55mm)"