Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountRohm Semiconductor MCR01MZPJ470
MCR01MZPJ470
5S-MCR01MZPJ470
MCR01MZPJ470
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:MCR
Resistance (Ohms):47
Tolerance:?à5%
Power (Watts):"0.063W, 1/16W"
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:?à200ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:"0.039"" L x 0.020"" W (1.00mm x 0.50mm)"
Height - Seated (Max):"0.016"" (0.40mm)"