Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountRohm Semiconductor MCR01MRTF1200
MCR01MRTF1200
5S-MCR01MRTF1200
MCR01MRTF1200
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:MCR
Resistance (Ohms):120
Tolerance:?à1%
Power (Watts):"0.063W, 1/16W"
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:"0.039"" L x 0.020"" W (1.00mm x 0.50mm)"
Height - Seated (Max):"0.016"" (0.40mm)"