Home All Products Resistors Chip Resistor - Surface MountStackpole Electronics Inc. HVCB2512KKC10M0
HVCB2512KKC10M0
5S-HVCB2512KKC10M0
HVCB2512KKC10M0
RES SMD 10M OHM 10% 2W 2512
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:HVC
Resistance (Ohms):10M
Tolerance:?à10%
Power (Watts):2W
Composition:Thick Film
Features:"High Voltage, Pulse Withstanding"
Temperature Coefficient:?à50ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 150??C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Size / Dimension:"0.250"" L x 0.125"" W (6.35mm x 3.18mm)"
Height - Seated (Max):"0.030"" (0.76mm)"