FC4L64R002GER
5S-FC4L64R002GER
FC4L64R002GER
RES SMD 0.002 OHM 2W 2512 WIDE
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:FC4L
Resistance (Ohms):0.002
Tolerance:?à2%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Foil
Features:"Current Sense, Moisture Resistant"
Temperature Coefficient:?à100ppm/??C
Temperature Coefficient:-55??C ~ 155??C
Package / Case:"Wide 2512 (6432 Metric), 1225"
Size / Dimension:"0.126"" L x 0.252"" W (3.20mm x 6.40mm)"
Height - Seated (Max):"0.028"" (0.70mm)"