Chassis Mount ResistorsVishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002610R0000B0L
Y002610R0000B0L
5S-Y002610R0000B0L
Y002610R0000B0L
RES CHAS MNT 10 OHM 0.1% 5W
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | VPR5 |
| Resistance (Ohms): | 10 |
| Tolerance: | ??????0.1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Metal Foil |
| Temperature Coefficient: | ??????5ppm/??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 150??????C |
| Features: | Current Sense |
| Coating: | Non-Inductive |
| Housing Type: | Aluminum |
| Mounting Feature: | Screw Holes |
| Size / Dimension: | 1.030 L x 0.312 W (26.16mm x 7.93mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.450 (11.43mm) |
| Lead Style: | Wire Leads |
| Package / Case: | Axial |
Related special
- YLP-04V
- JST
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.177" (4.50mm)
- In stock
- YLP-01V
- JST
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug White
- YHDP24-24-31PEL024
- TE Connectivity
- 31 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Adapter, Dust Cap
- YNA21B1J0G106M
- TDK Corporation
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B1J0G106M
- TDK Corporation
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B2A0G106M
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B2A0G106M
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B2C0G106M
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B2C0G106M
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B2J0G106M
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- YNA21B2J0G106M
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805
- CAP CER 10UF 4V X5R 0805