Home All Products Resistors Chassis Mount ResistorsTE Connectivity Passive Product THS506R8J
THS506R8J
5S-THS506R8J
THS506R8J
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 50W
Product Description
Packaging:Bulk
Series:THS
Resistance (Ohms):Active
Tolerance:6.8
Power (Watts):??????5%
Composition:50W
Temperature Coefficient:Wirewound
Operating Temperature:??????50ppm/??????C
Features:-55??????C ~ 200??????C
Coating:-
Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:2.008 L x 1.181 W (51.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):0.669 (17.00mm)