PC-503R000JE66
5S-PC-503R000JE66
PC-503R000JE66
RES CHAS MNT 3 OHM 5%
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | PC |
| Resistance (Ohms): | 3 |
| Tolerance: | ??????5% |
| Power (Watts): | 50W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | ??????300ppm/??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 275??????C |
| Features: | Flame Proof |
| Coating: | Safety |
| Housing Type: | Ceramic |
| Mounting Feature: | Brackets (not included) |
| Size / Dimension: | 3.543 L x 0.748 W (90.00mm x 19.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.748 (19.00mm) |
| Lead Style: | Quick Connects |
| Package / Case: | 0.250 (6.35mm) |