Chassis Mount ResistorsVishay Huntington Electric Inc. MCRL0070500R0KHB00
MCRL0070500R0KHB00
5S-MCRL0070500R0KHB00
MCRL0070500R0KHB00
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 70W
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MCR |
| Resistance (Ohms): | 500 |
| Tolerance: | ??????10% |
| Power (Watts): | 70W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | - |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 130??????C |
| Features: | Flame Proof |
| Coating: | Safety |
| Housing Type: | Aluminum |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Size / Dimension: | 3.375 L x 0.750 W (85.73mm x 19.05mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.750 (19.05mm) |
| Lead Style: | Quick Connects |
| Package / Case: | 0.188 (4.78mm) |