Home All Products Resistors Chassis Mount ResistorsStackpole Electronics Inc. KAL50FB300R
KAL50FB300R
5S-KAL50FB300R
KAL50FB300R
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 50W
Product Description
Packaging:Bulk
Series:KAL
Resistance (Ohms):300
Tolerance:??????1%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:??????20ppm/??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 275??????C
Features:Moisture Resistant
Coating:Aluminum
Housing Type:Flanges
Mounting Feature:1.968 L x 1.140 W (49.99mm x 28.96mm)
Size / Dimension:0.641 (16.28mm)