FSOT5509E1R000KE
5S-FSOT5509E1R000KE
FSOT5509E1R000KE
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 55W
| Series: | FSOT |
| Resistance (Ohms): | 1 |
| Tolerance: | ??????10% |
| Power (Watts): | 55W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | ??????400ppm/??????C |
| Mounting Feature: | Right Angle |
| Size / Dimension: | 3.500 L x 1.187 W (88.90mm x 30.16mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.594 (15.08mm) |