FSOT4009E500R0KE
5S-FSOT4009E500R0KE
FSOT4009E500R0KE
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 40W
| Series: | FSOT |
| Resistance (Ohms): | 500 |
| Tolerance: | ??????10% |
| Power (Watts): | 40W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | ??????260ppm/??????C |
| Mounting Feature: | Right Angle |
| Size / Dimension: | 2.000 L x 1.187 W (50.80mm x 30.16mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.594 (15.08mm) |