Home All Products Resistors Chassis Mount ResistorsVishay Huntington Electric Inc. FSOT4009E10R00KE
FSOT4009E10R00KE
5S-FSOT4009E10R00KE
FSOT4009E10R00KE
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 40W
Product Description
Packaging:Bulk
Series:FSOT
Resistance (Ohms):10
Tolerance:??????10%
Power (Watts):40W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:??????400ppm/??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 350??????C
Features:-
Coating:Silicone Coated
Housing Type:Flange Braces
Mounting Feature:Right Angle
Size / Dimension:2.000 L x 1.187 W (50.80mm x 30.16mm)
Height - Seated (Max):0.594 (15.08mm)