EVRT170ENR47KE
5S-EVRT170ENR47KE
EVRT170ENR47KE
RES CHAS MNT 0.47 OHM 10% 200W
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Euro-Power |
| Resistance (Ohms): | 0.47 |
| Tolerance: | ??????10% |
| Power (Watts): | 200W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | ??????400ppm/??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 350??????C |
| Features: | Flame Retardant Coating |
| Coating: | Moisture Resistant |
| Housing Type: | Safety |
| Mounting Feature: | Vitreous Enamel Coated |
| Size / Dimension: | Brackets (not included) |
| Height - Seated (Max): | 1.004 Dia x 6.693 L (25.50mm x 170.00mm) |