EVRT170ENR10KE
5S-EVRT170ENR10KE
EVRT170ENR10KE
RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 200W
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Euro-Power
Resistance (Ohms):0.1
Tolerance:??????10%
Power (Watts):200W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:??????400ppm/??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 350??????C
Features:Flame Retardant Coating
Coating:Moisture Resistant
Housing Type:Safety
Mounting Feature:Vitreous Enamel Coated
Size / Dimension:Brackets (not included)
Height - Seated (Max):1.004 Dia x 6.693 L (25.50mm x 170.00mm)