EVFT170EN100JE
5S-EVFT170EN100JE
EVFT170EN100JE
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 160W
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Euro-Power |
| Resistance (Ohms): | 100 |
| Tolerance: | ??????5% |
| Power (Watts): | 160W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | ??????260ppm/??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 350??????C |
| Features: | Flame Retardant Coating |
| Coating: | Moisture Resistant |
| Housing Type: | Safety |
| Mounting Feature: | Vitreous Enamel Coated |
| Size / Dimension: | Brackets (not included) |
| Height - Seated (Max): | 1.004 Dia x 6.693 L (25.50mm x 170.00mm) |