C300K16R
5S-C300K16R
C300K16R
RES CHAS MNT 16 OHM 10% 300W
Series:Corrib?280
Resistance (Ohms):16
Tolerance:??????10%
Power (Watts):300W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:??????400ppm/??????C
Housing Type:Brackets (not included)
Mounting Feature:1.125 Dia x 8.500 L (28.58mm x 215.90mm)