C1000J1R53
5S-C1000J1R53
C1000J1R53
RES CHAS MNT 1.53 OHM 5% 1000W
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Corrib?280
Resistance (Ohms):1.53
Tolerance:??????5%
Power (Watts):1000W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:??????400ppm/??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 400??????C
Features:-
Coating:Silicone Coated
Housing Type:Brackets (not included)
Mounting Feature:2.500 Dia x 15.000 L (63.50mm x 381.00mm)