Home All Products Relays Solid State RelaysTE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSR-480A125
SSR-480A125
5S-SSR-480A125
SSR-480A125
RELAY SSR SCR OUT 125A 480VAC
Product Description
Packaging:Bulk
Series:SSR
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
On-State Resistance (Max):Zero Cross
Load Current:-
Voltage - Input:125A
Voltage - Load:90 ~ 280VAC
Mounting Type:48 ~ 660 V
Termination Style:Chassis Mount or Panel Mount
Package / Case:Screw Terminal
Supplier Device Package:Hockey Puck
Relay Type:-
Other:Relay,,
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated