Signal Relays, Up to 2 AmpsTE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23079B1203B301
V23079B1203B301
5S-V23079B1203B301
V23079B1203B301
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | V23079 |
| Relay Type: | Active |
| Coil Type: | General Purpose |
| Coil Current: | Latching |
| Coil Voltage: | Dual Coil |
| Contact Form: | 11.7mA |
| Contact Rating (Current): | 12VDC |
| Switching Voltage: | DPDT (2 Form C) |
| Turn On Voltage (Max): | 2A |
| Turn Off Voltage (Min): | 250VAC |
| Operate Time: | 220VDC - Max |
| Release Time: | 9 VDC |