Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works TXD2SA-12V-1-X
TXD2SA-12V-1-X
5S-TXD2SA-12V-1-X
TXD2SA-12V-1-X
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:TX-D
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Non Latching
Coil Current:16.7mA
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10mA
Switching Voltage:10VDC - Max
Turn On Voltage (Max):9 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC