SHV12-1A85-78D4K
5S-SHV12-1A85-78D4K
SHV12-1A85-78D4K
RELAY REED SPST 1A 12V
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | SHV |
| Relay Type: | Reed |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 24mA |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 1A |
| Switching Voltage: | 1000VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 1000VDC - Max |
| Turn Off Voltage (Min): | 8.4 VDC |
| Operate Time: | 1.8 VDC |