S8-2405VU
5S-S8-2405VU
S8-2405VU
RELAY REED SPST 1A 24V UL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:S8
Relay Type:Reed
Coil Type:Non Latching
Coil Current:15.5mA
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):1A
Switching Voltage:1000VAC
Turn On Voltage (Max):1000VDC - Max
Turn Off Voltage (Min):19 VDC
Operate Time:4 VDC
Release Time:1ms
Features:0.5ms
Mounting Type:-
Termination Style:Through Hole
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated