NP05-1C90-500-250
5S-NP05-1C90-500-250
NP05-1C90-500-250
RELAY REED SPDT 250MA 5V
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | NP |
| Relay Type: | Reed |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 10mA |
| Coil Voltage: | 5VDC |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current): | 250mA |
| Switching Voltage: | 175VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 175VDC - Max |
| Turn Off Voltage (Min): | 3.5 VDC |
| Operate Time: | 0.75 VDC |