Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsStandex-Meder Electronics KT12-1A-40L-SMD
KT12-1A-40L-SMD
5S-KT12-1A-40L-SMD
KT12-1A-40L-SMD
REED RELAY 1 FORM A 12V SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:KT
Relay Type:Reed
Coil Type:Non Latching
Coil Current:25mA
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):1A
Switching Voltage:1000VAC
Turn On Voltage (Max):1000VDC - Max
Turn Off Voltage (Min):9 VDC
Operate Time:1 VDC