Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works HC4ED-H-DC24V
HC4ED-H-DC24V
5S-HC4ED-H-DC24V
HC4ED-H-DC24V
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:HCE
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Non Latching
Coil Current:37mA
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):1A
Switching Voltage:250VAC - Max
Turn On Voltage (Max):19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min):2.4 VDC