Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works DS1E-S-DC1.5V
DS1E-S-DC1.5V
5S-DS1E-S-DC1.5V
DS1E-S-DC1.5V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5V
Product Description
Packaging:Bulk
Series:DS
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Non Latching
Coil Current:133.3mA
Coil Voltage:1.5VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):2A
Switching Voltage:250VAC
Turn On Voltage (Max):220VDC - Max
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Operate Time:0.15 VDC