DIP24-1A72-12L
5S-DIP24-1A72-12L
DIP24-1A72-12L
RELAY REED SPST 1A 24V
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | DIP |
| Relay Type: | Reed |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 12mA |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current): | 1A |
| Switching Voltage: | 200VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 200VDC - Max |
| Turn Off Voltage (Min): | 16.8 VDC |
| Operate Time: | 3.6 VDC |