DIP12-1C90-51L
5S-DIP12-1C90-51L
DIP12-1C90-51L
RELAY REED SPDT 500MA 12V
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | DIP |
| Relay Type: | Reed |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 24mA |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current): | 500mA |
| Switching Voltage: | 175VAC |
| Turn On Voltage (Max): | 175VDC - Max |
| Turn Off Voltage (Min): | 8.4 VDC |
| Operate Time: | 1.8 VDC |