Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works AGQ21TS24X
AGQ21TS24X
5S-AGQ21TS24X
AGQ21TS24X
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:AGQ TH
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Latching
Coil Current:Single Coil
Coil Voltage:5mA
Contact Form:24VDC
Contact Rating (Current):DPDT (2 Form C)
Switching Voltage:2A
Turn On Voltage (Max):125VAC
Turn Off Voltage (Min):110VDC - Max
Operate Time:18 VDC
Release Time:2.4 VDC
Features:4ms
Mounting Type:4ms
Termination Style:3.5A Inrush