Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works AGQ21TS12
AGQ21TS12
5S-AGQ21TS12
AGQ21TS12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Product Description
Packaging:Tube
Coil Current:Single Coil
Coil Voltage:8.3mA
Contact Form:12VDC
Contact Rating (Current):DPDT (2 Form C)
Switching Voltage:2A
Turn On Voltage (Max):125VAC
Turn Off Voltage (Min):110VDC - Max
Operate Time:9 VDC
Release Time:1.2 VDC
Features:4ms
Mounting Type:4ms
Termination Style:3.5A Inrush