Home All Products Relays Signal Relays, Up to 2 AmpsPanasonic Electric Works AGQ21T12
AGQ21T12
5S-AGQ21T12
AGQ21T12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Product Description
Packaging:Tube
Series:AGQ TH
Relay Type:General Purpose
Coil Type:Latching
Coil Current:Single Coil
Coil Voltage:8.3mA
Contact Form:12VDC
Contact Rating (Current):DPDT (2 Form C)
Switching Voltage:2A
Turn On Voltage (Max):125VAC
Turn Off Voltage (Min):110VDC - Max
Operate Time:9 VDC
Release Time:1.2 VDC
Features:4ms
Mounting Type:4ms
Termination Style:3.5A Inrush